Rzucenie palenia do czerwca z miastem Poznań – czyli poznański czerwiec

rzuc-palenie-do-czerwcaProgram jest realizowany przez miasto Poznań w ramach profilaktyki zdrowotnej. Pragniemy uświadomić Poznaniakom jak niezdrowe i szkodliwe jest palenie papierosów. Jak powszechnie wiadomo palenie wyrobów tytoniowych znacznie wpływa na stan zdrowia osoby palącej oraz osób w jej otoczeniu. Tym bardziej chcemy zwrócić uwagę osobom uzależnionym jak wiele krzywdy wyrządzają nie tylko sobie, ale również swoim dzieciom i innym ludziom. Postawiliśmy na edukację oraz działania profilaktyczne.

Cele, które chcemy osiągnąć w ramach wyzwania – poznański czerwiec

  1. Oczywiście na pierwszym miejscu stawiamy przekonanie jak największej liczby osób palących do rzucenia nałogu. Wiemy jednak, że taka decyzja musi zostać podjęta samodzielnie i wynikać z własnego przekonania. W przeciwnym wypadku szybko dojdzie do zarzucenia tego postanowienia.
  2. Uświadomienie osobom palącym, że puszczając dymka trują także osoby z ich otoczenia. Niestety bardzo często, szczególnie starsze osoby nie zdają sobie z tego sprawy.
  3. Przeprowadzenie badań profilaktycznych. Chodzi głównie o sprawdzenie najprostszymi i szybkimi sposobami czy nie mamy do czynienia z chorobom płuc. Również osłuchanie dzieci w celu wykrycia czy nie ma podejrzenia astmy.
  4. Przypomnienie zasad dotyczących palenia w miejscach publicznym. Ponadto należy zapamiętać, że palenie e-papierosów również jest zabronione. Traktuje się te produkty dokładnie tak samo. Jak się okazuje jeszcze nie do każdego to dotarło.

Realizacja wymienionych wyżej celów

Zaczniemy od najmniej spektakularnej akcji czyli rozdawanie ulotek informacyjnych. W takich broszurach będzie można znaleźć informacje o pozostałych akcjach, które przygotujemy. Ponadto zawarte będą w niej wiadomości dotyczące chorób, które może powodować palenie. Jednak najważniejsze co można w nich znaleźć to sposoby na łatwiejsze rzucenie palenia. Kolejnym etapem będą spotkania w mniejszych grupach, które będą miały formę warsztatów. Na nich będzie można się dowiedzieć o skutecznych sposobach zerwania z nałogiem. Trzeci punkt dotyczy profilaktyki. Jak już wspomnieliśmy głównym założeniem jest wstępne wykrycie chorób, które często są wynikiem palenia. Zapraszamy na to spotkanie również dzieci, które są narażone na wdychanie dymu papierosowego.

Wielki finał akcji poznański czerwiec

Jak sama nazwa wskazuje koniec wyzwania będzie w czerwcu. 31 maja, który jest oficjalnym dniem bez papierosa jest naszym dniem docelowym. Wtedy też wolontariusze przeprowadzą z uczestnikami ankiety, w których dowiemy się ile osób rzuciło palenie. Nawet jeśli to będzie jedna osoba, to uważamy, że warto było. Więcej szczegółów opublikujemy niebawem, więc serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony. Oczywiście jeśli są jakiekolwiek pytania to serdecznie zachęcamy do ich zadawania w dowolny sposób. Poznań, do zobaczenia wkrótce!