Jakie szkody wyrządza bierne palenie w organizmie?

szkodliwosc-papierosowNiestety wielu nałogowych palaczy sądzi, że paląc trują tylko siebie. Tak niestety nie jest. Istnieje wiele badań potwierdzających negatywne działanie dymu papierosowego również na otoczenie. Wcześniej został opublikowany wpis dotyczący szkodliwości właśnie tego dymu na nasze zdrowie. Najsmutniejszy w tym wszystkim jest fakt, że ciężko wytłumaczyć palaczom, że nie szkodzą tylko sobie, ale i osobom w swoim otoczeniu. Statystyki Ministerstwa Zdrowia wykazują, że co roku w Polsce dochodzi do prawie tysiąca zgonów z powodu chorób, które są następstwem biernego palenia. Natomiast na całym świecie jest to liczba pond pół miliona przypadków śmiertelnych.

Kto jest najbardziej narażony na działanie dymu tytoniowego?

Jak zwykle najbardziej bezbronnej grupie obrywa się najbardziej, mowa oczywiście o dzieciach. Ich układ odpornościowy nie jest z reguły tak rozwinięty i silny jak u człowieka dorosłego. To przeważnie one padają ofiarą palących rodziców. Może to powodować astmę u dzieci oraz zapalenie płuc. Dzieci, które chorują na astmę w domach, gdzie rodzice palą są narażone na dodatkowe objawy. Ponadto matka będąca w ciąży definitywnie nie powinna przebywać w towarzystwie osób palących. Dym papierosów zawiera substancje teratogenne. Oznacza to, że ciężarna wdychając ten dym zatruwają płód. Konsekwencje mogą być dramatyczne. Istnieje możliwość trwałego uszkodzenia płodu, a nawet poronienie.

Jak się uchronić przed biernym wdychaniem dymu tytoniowego?

Bardzo dobrym sposobem było wprowadzenie zakazu palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Po wielu latach obowiązywania tego zakazu statystyki wskazują spadek liczby zgonów na niedoczynność serca. Można założyć, że jest to skutek właśnie tego rozwiązania ustawowego. Jeśli mamy w domu osobę, która pali warto ustalić pewne zasady. Wiadomo, że papierosy wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, wręcz smród. Przez to w całym domu i każdy z mieszkańców przesiąka tym dymem. Niezwykle sensownym wyjściem byłoby jeśli uzależniona osoba będzie paliła na balkonie. Unikniemy wtedy dymu w domu i dzięki temu skorzysta na tym nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Podsumowując należy zapamiętać kilka porad odnośnie unikania biernego palenia:

  1. Chrońmy dzieci przed wdychaniem dymu tytoniowego.
  2. Kobiety w ciąży definitywnie nie mogą przebywać w pobliżu osób palących.
  3. Osoby palące biernie są tak samo narażone na choroby jak uzależnieni.

Co roku umiera prawie tysiąc Polaków z powodu wdychania dymu papierosów.